Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
środa, 28 października 2020
imieniny Szymona i Tadeusza
Plan zajęć      Mapa strony      Kontakt
Strona główna AKTUALNOŚCI Akt erekcyjny- Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku
AKTUALNOŚCI
AKT EREKCYJNY- LUBUSKI OŚRODEK ...AKT EREKCYJNY- LUBUSKI OŚRODEK INNOWACJI I WDROŻEŃ AGROTECHNICZNYCH W KALSKU
Przygotowania do inwestycji Uczelnia rozpoczęła jeszcze w 2005 roku, kiedy to ogłoszono przetarg na dokumentację techniczną I etapu LOIiWA.
Budowa (pierwsze wbicie łopaty) Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku rozpoczęła się w kwietniu 2008 roku.
22 października 2010 roku podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Plan realizacji przedsięwzięcia w Kalsku składa się z dwóch etapów. Pierwszy zakłada powstanie szkółki roślin ozdobnych i ogrodu winnego. To odpowiedź na potrzebę stworzenia w regionie zaplecza badawczego związanego ze szkółkarstwem, ogrodnictwem i uprawą winorośli. W nowoczesnych laboratoriach będzie się odbywać badanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie pozyskiwania materiału roślinnego, sprawdzania odmian, metod nawożenia i pielęgnacji roślin. Ten etap inwestycji był realizowany od kwietnia 2008 roku i będzie do 31 marca 2012 roku.
Druga część inwestycji zakłada stworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego dla przetwórstwa spożywczego. W specjalistycznych pracowniach będą prowadzone testy i analizy produktów z następujących branż: mleczarskiej, winiarskiej, mięsnej, owocowo - warzywnej i piwowarskiej. To znacznie ułatwi firmom wprowadzanie nowych produktów na rynek, bo przy pomocy specjalistycznej aparatury będzie można m.in. wykonywać wszelkiego rodzaju analizy, pod kątem modyfikacji nowych produktów, ich doskonalenia i podniesienia, jakości oraz wydajności produkcji. Drugi etap inwestycji ruszył w maju 2010 roku. Jego zakończenie jest planowane na 31 maj 2012 roku.
Lubuski Ośrodek Innowacji wpisuje się również w tworzenie winnicy w Zaborze, ponieważ to właśnie w nowych laboratoriach na terenie Kalsk będą prowadzone badania sadzonek, które następnie trafią na winnicę.
Do zadań Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku będzie należało pobudzanie innowacyjnych rozwiązań w Małych i Średnich Przedsiębiorstwach, przyczyniając się do podniesienia konkurencyjności gospodarki regionu. Tworzona infrastruktura naukowo – badawcza ma przede wszystkim służyć gospodarce, transferować wiedzę na rynek. Projekt powstania Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku już spotkał się z zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy uważają, że taka placówka jest bardzo potrzeba w regionie. Cała inwestycja będzie kosztować przeszło 40 mln zł. Budowa inwestycji została wpisana w Indykatywny Plan Inwestycyjny Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, dlatego 34 miliony złotych na tę inwestycję pochodzi z UE pozostałą sumę Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie pozyskała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w formie dotacji inwestycyjnej.


Galeria: zobacz>>;
data modyfikacji: 2011-11-16 dodano: 2011-11-10, przez Ewa Markowicz

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów
tel.: 0 68 352 83 03

Copyright © PWSZ w Sulechowie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
1898 odsłon projekt graficzny: © Maria Wawrzyniak
wykonanie: mgr Artur Knefel