Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
piątek, 30 lipca 2021
imieniny Julity i Ludmiły
Plan zajęć      Mapa strony      Kontakt
Strona główna AKTUALNOŚCI "I kwiaty mają swoje niebo...w naszych oczach" Profesor A. Lisiecka - Forum Samorządowe nt. Zarządzania zielenią w praktyce.
AKTUALNOŚCI
"I KWIATY MAJĄ SWOJE NIEBO...W NASZYCH ..."I KWIATY MAJĄ SWOJE NIEBO...W NASZYCH OCZACH" PROFESOR A. LISIECKA - FORUM SAMORZĄDOWE NT. ZARZĄDZANIA ZIELENIĄ W PRAKTYCE.
Za nami Forum Samorządowe nt. „Zarządzania zielenią w praktyce”, które odbyło się 29 maja 2015 w piątek. Organizatorem była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie – Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej. Myślą przewodnią Forum było ukazanie dobrych praktyk w działaniach na rzecz miejskich terenów zieleni kształtowanej.

"Poznań i jego sposób zarządzania zielenią są wzorem do naśladowania – tak naprawdę oczy Polski Zachodniej zwrócone są na Poznań i wiem, że wiele miast podpatruje, jak Poznań to robi, co robi oraz jakie decyzje podejmuje” – powiedziała prowadząca Forum dr A. Szczecińska.

Dlatego do podzielenia się swoim doświadczeniem podczas Forum zaproszono min. przedstawicieli Poznania – Tomasza Lisieckiego – dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu, Agnieszkę Szulc – naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu oraz Halinę Owsianną – przewodniczącą Rady Osiedla Stare Winogrady.

O specyfice pracy na terenach będących pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) oraz w oparciu o konkretne dane, opowiedział uczestnikom Tomasz Lisiecki. W obsłudze Zarządu znajduje się m.in. 40 parków, jeden cmentarz oraz tereny zieleni nieurządzonej, na których konserwację ZZM wydaje niezmienne od lat ok. 7,7 mln rocznie.

Agnieszka Szulc - naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich opowiedziała o zarządzaniu zielenią publiczną oraz o problemach z jakimi zmaga się Zarząd Dróg Miejskich.

Dlaczego warto współpracować z jednostkami zarządzającymi terenami zieleni i na czym polega taka współpraca, przekonywała mieszkanka Poznania, Radna Osiedla Stare Winogrady Halina Owsianna, przywołując za przykład projekt „Wartostrady” – ciąg pieszo-rowerowy poprowadzony wzdłuż Warty.

Dobrymi praktykami dzielił się także Ryszard Dudzic, który w Płocku pełni rolę ogrodnika miejskiego odpowiedzialnego min. za nadzór nad jakością i ilością terenów zieleni.

Istotnym elementem zarządzania zielenią na terenach zurbanizowanych jest pielęgnacja drzew, więc i tego tematu na Forum nie mogło zabraknąć. Jak wykonać cięcia techniczne i pielęgnacyjne, które pozwalają zachować dobry stan drzewostanu w przestrzeni miejskiej, przedstawił Leszek Kwiasowski z Wielkopolskiej Szkoły Arborystyki.

Swoimi doświadczeniami z uczestnikami podzielili się również wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk oraz Burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter.

Podczas dyskusji poruszono ważny temat regulacji prawnych dotyczących wprowadzania zieleni na parkingach.

Forum Samorządowe było też okazją, by podkreślić zaangażowania w prace na rzecz samorządów i instytucji w woj. lubuskim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Doc. dr Anna Romankiewicz – dyrektor Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej PWSZ w Sulechowie – opowiedziała uczestnikom Forum m.in. o utworzeniu na kierunku Ogrodnictwo nowej specjalności – Greenkeeping – sprofilowanej na zakładanie i pielęgnację zieleni na obiektach sportowych.

Podsumowując Forum można zacytować słowa dr hab. inż. Anny Lisieckiej, prof.PWSZ w Sulechowie „zieleń, kwiaty wpływają na nasze zdrowie i nasz nastój, jeśli chcemy mieć zadowolonych mieszkańców musimy mieć dobrą ziemię i barwne kwiaty.” Pani profesor przywołała przykład Kargowej, zwanej miastem kwiatów, która pokazuje, iż nie tylko duże miasta mogą dobrze zarządzać zielenią. „Pamiętajmy, to my wyznaczamy trendy. Ludzie podglądają to co robimy i później wprowadzają to do swoich ogrodów” dodała profesor A. Lisiecka.

Adresatami spotkania byli władze miast, przedstawiciele samorządów oraz urzędników odpowiedzialnych za planowanie i utrzymanie zieleni komponowanej w swoich jednostkach.

Pełna relacja ze spotkania pojawi się w lipcowo-sierpniowym wydaniu miesięcznika „Zieleń Miejska”.
data modyfikacji: 2015-06-03 dodano: 2015-06-03, przez Agnieszka Lednik

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów
tel.: 0 68 352 83 03

Copyright © PWSZ w Sulechowie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
2143 odsłony projekt graficzny: © Maria Wawrzyniak
wykonanie: mgr Artur Knefel