Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
poniedziałek, 13 lipca 2020
imieniny Ernesta i Małgorzaty
Plan zajęć      Mapa strony      Kontakt
Strona główna AKTUALNOŚCI WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE
AKTUALNOŚCI
WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

Organizatorzy akcji w PWSZ Sulechów


Rejestracja i pobieranie wymazu z ust

Zrozumieli to i wsparli swoim przybyciem sulechowianie, którzy w czasie akcji ,,Dwa wymazy & do bazy” przyszli do PWSZ w Sulechowie (26 i 27 listopada) i pozwolili na pobranie próbek do dalszego badania. Byli to przeważnie ludzie młodzi, przede wszystkim studenci naszej uczelni. Wolontariusze prowadzący akcję włożyli wiele trudu w pozyskanie dawców w różnym wieku i z wielu środowisk. Angelika Otlewska, przewodnicząca samorządu studenckiego przy PWSZ w Sulechowie oraz jej koledzy: Katarzyna Gilewska, Krzysztof Cichowski, Michał Chojnicki, Hubert Wysiadły oraz Adrian Kiks osobiście, w przeddzień akcji, rozdawali na ulicach miasta ulotki informujące o akcji oraz czerwone róże, w części zasponsorowane przez kwiaciarnię Magnolia. Ciekawym pomysłem było wydrukowanie samoprzylepnych etykietek na bochenki chleba, które dołączono do pieczywa w piekarni Walas, zresztą nie pierwszy raz. Studenci pozyskali także sponsorów, takich jak Bank WBK, oddział w Sulechowie, szkołę nauki jazdy Hołołub, a także dwóch indywidualnych darczyńców spośród kadry dydaktycznej PWSZ. Sponsorzy sfinansowali min. zakup jednolitych koszulek z nadrukiem przedstawiającym puzzle symbolizujące pasujące do siebie elementy, tak jak dawca i biorca.

Zasadą przestrzeganą przez organizatorów akcji jest niepodawanie do publicznej wiadomości nazwisk osób zgłaszających się do bazy. Jednak ich motywacje nie są tajemnicą, więc można o nich mówić. Na przykład do rejestracji zgłosił się 21-letni student energetyki pochodzący z rodziny, w której pomaganie innym jest wpisane w działalność zawodową: mama jest pielęgniarką a wujek- duchownym. Jego zgłoszenie było więc naturalnym odruchem serca. Towarzyszący mu 23-letni kolega, pracownik sulechowskiego Tesco, pochwalił się, że jest w bazie już od półtora roku. W jego przypadku zdecydował fakt, że w rodzinie choroba nowotworowa występuje bardzo często.

Przypomnijmy, że pobieranie wymazu z wewnętrznej strony policzka trwa nie dłużej niż dwie minuty. Rejestracja jest bezpłatna. Koszty pobrania i przebadania próbki ponosi fundacja Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.
Bożena Sroka Rzecznik PWSZ
data modyfikacji: 2014-11-30 dodano: 2014-11-30, przez Patryk Biel

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów
tel.: 0 68 352 83 03

Copyright © PWSZ w Sulechowie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
923 odsłony projekt graficzny: © Maria Wawrzyniak
wykonanie: mgr Artur Knefel