Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
piątek, 30 lipca 2021
imieniny Julity i Ludmiły
Plan zajęć      Mapa strony      Kontakt
Strona główna AKTUALNOŚCI Winnica w Zaborze
AKTUALNOŚCI
WINNICA W ZABORZE
Celem współpracy jest realizacja projektu w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego wsi, promocji produktów lokalnych oraz upowszechniania wiedzy rolniczej poprzez stworzenie winnicy na gruncie PWSZ; natomiast celem projektu jest stworzenie bazy naukowo–dydaktycznej, która będzie umożliwiała kształcenie studentów na kierunku winiarskim. Winnica ma umożliwić również trwałe odrodzenie się tradycji winiarskich Ziemi Lubuskiej, a także ułatwić utożsamianie naszego regionu z marką wina lubuskiego. Będzie także atrakcją dla turystów. Na terenie winnicy powstanie winiarnia, a poszczególni winiarze zapraszać będą do swoich piwniczek na degustację win.
Rektor PWSZ prof. Wiesław Miczulski nie krył radości z podpisania 3 listopada 2014 r. umowy na dzierżawę. – Moim marzeniem jest, by część winobrania, które co roku organizuje miasto, przeniosła się na tę samorządową winnicę. To z pewnością będzie właściwy klimat dla tych wydarzeń – podkreślał. Dodał też, że studenci PWSZ mogą studiować winiarstwo w ramach kierunku Ogrodnictwo. W Zaborze będą mogły odbywać się więc praktyki i warsztaty studyjne.
Lubuskie Centrum Winiarstwa powstanie w metodologii zaprojektuj-wybuduj. – Jeśli pogoda pozwoli, to w lutym chcielibyśmy rozpocząć prace budowlane, by zakończyć je zgodnie z umową do 15 lipca – zadeklarował Janusz Popiel, dyrektor oddziału Diament w Zielonej Górze Exalo Drilling S.A. Sam budynek będzie miał 700 mkw. Będzie w nim część dydaktyczna z halą produkcyjną, leżakownią i ekspozycją winiarską oraz część rekreacyjna z kuchnią, salonem do degustacji win, salą konferencyjną i wiatą estradową.
UM

Kalendarium
2010 r. – narodziny idei – ówczesna wicemarszałek Elżbieta Polak odbyła szereg spotkań w sprawie powstania największej samorządowej winnicy w kraju, ustalono harmonogram jej powstania; 26 lipca 2010 r. podpisano porozumienie o współpracy między samorządem woj. lubuskiego, gminą Zabór, Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, stowarzyszeniami winiarskimi i Lokalną Grupą Działania Między Odrą a Bobrem; 28 września podpisano aneks do umowy o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie

sierpień 2011 r. - marszałek Elżbieta Polak podpisała z rektorem PWSZ w Sulechowie prof. Wiesławem Miczulskim umowę na dofinansowanie z budżetu Województwa Lubuskiego rekultywacji gruntów we wsi Zabór przeznaczonych pod założenie winnic. Zgodnie z jej zapisami, samorząd województwa przekazał na ten cel 119 tys. zł. Ponadto kolejne 40 tys. zł przeznaczone zostało z środków PROW na badania gleby. W sumie w latach 2011-2013 z budżetu województwa przeznaczono blisko 640 tys. zł.

kwiecień 2013 r. - marszałek Elżbieta Polak posadziła pierwszy historyczny krzew winorośli na Lubuskiej Winnicy w Zaborze. Stało się to na działce Łukasza Chrostowskiego z Winnicy Equus, który jako pierwszy z 13 winiarzy rozpoczął nasadzenia. Marszałek posadziła króla białych szczepów, czyli rieslinga. To odmiana, z której Lubuskie słynie. Światu zaprezentowane zostało też logo Lubuskiej Winnicy autorstwa Justyny Boguś, która jest rodowitą zielonogórzanką, ale życie zawodowe związała z Wrocławiem.

26 marca 2013 r. - Uchwała Zarządu Województwa Lubuskiego przydzielająca uczelni w Sulechowie środki z budżetu województwa na realizację inwestycji (wg aktu notarialnego PWSZ w Sulechowie została zobligowana do wykonania inwestycji infrastrukturalnej w okresie nie dłuższym niż 9 lat od ich przekazania przez ANR, m. in.: bariery ochronnej przed zwierzętami, przyłącza energetycznego i ujęcia wody, drogi wewnętrznej wraz ze zjazdami z drogi wojewódzkiej).

grudzień 2013 r. - Zakończenie przez PWSZ w Sulechowie robót budowlanych związanych z wykonaniem infrastruktury.

2014 rok – na winnicy rozpoczęły się liczne nasadzenia winorośli.

listopad 2014 r. – marszałek Elżbieta Polak podpisała umowę z PWSZ w Sulechowie na dzierżawę gruntów w Zaborze oraz z firmą Diament w Zielonej Górze na budowę Lubuskiego Centrum Winiarstwa.
data modyfikacji: 2014-11-04 dodano: 2014-11-04, przez Patryk Biel

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów
tel.: 0 68 352 83 03

Copyright © PWSZ w Sulechowie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
1074 odsłony projekt graficzny: © Maria Wawrzyniak
wykonanie: mgr Artur Knefel