Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
środa, 28 października 2020
imieniny Szymona i Tadeusza
Plan zajęć      Mapa strony      Kontakt
Strona główna AKTUALNOŚCI Warsztaty polsko-szwedzkie pt: „Nauczanie nowych technologii energetycznych”.
AKTUALNOŚCI
WARSZTATY POLSKO-SZWEDZKIE PT: ...

Wizyta w CEO


Delegacje ze Szwecji i Niemiec

WARSZTATY POLSKO-SZWEDZKIE PT: „NAUCZANIE NOWYCH TECHNOLOGII ENERGETYCZNYCH”.
6 listopada 2012 r. odbyły się międzynarodowe warsztaty dotyczące nauczania o nowych technologiach w energetyce. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PWSZ w Sulechowie, Uniwersytetu Linneusza w Kalmar, Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego z Cottbus, szwedzkiej firmy Euronom AB, a także Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie Paradyżu.
Celem warsztatów było poszerzenie zakresu współpracy między stroną polską i szwedzką w ramach działań związanych z sektorem energetycznym. Prof. Marian Miłek mówił o tym, dlaczego energetyka odnawialna jest teraz jednym z głównych zadań, na których powinna się skupić Polska. Omówił sposoby pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Do roku 2020 Unia Europejska ma za zadanie zmniejszyć wykorzystanie paliw pierwotnych. Każde państwo unijne musi przygotować w związku z tym plan energetyczny na najbliższe lata. Będzie on obejmował wiele dziedzin: od elektroenergetyki, poprzez ciepłownictwo aż do transportu. W 2020 roku mamy osiągnąć poziom 15% udziału zielonej energii w wytwarzaniu energii. W Polsce przygotowywana jest nowa ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii. Zakłada ona m.in. wsparcie małych instalacji montowanych w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim zmienia sposoby wspierania instalacji wykorzystujących OZE. Największe wsparcie finansowe przewidywane jest dla instalacji ogniw fotowoltaicznych, a najmniejsze dla współspalania.
Ważnym tematem przy rozważaniach na temat energii jest ekonomia. O tym mówił prof. Bo Carlsson z Uniwersytetu w Kalmar. Prof. Carlsson opowiadał o tzw. kosztach klimatycznych na podstawie Szwecji oraz krajów Unii Europejskiej. Zastanawiając się nad kosztami energii coraz częściej rozważa się także tzw. ekowskaźnik, czyli wpływ energetyki na zdrowie ludzi i ekosystem. Obliczając całkowity koszt energii trzeba brać pod uwagę nie tylko koszty instalacji, ale także eksploatacji i amortyzacji urządzeń. Choć kolektory słoneczne, czy pompy ciepła są drogie w instalacji, to ich całkowity koszt, przy uwzględnieniu ekowskaźnika, jest mniejszy niż tradycyjnych urządzeń grzewczych.
Delegacja ze Szwecji i Niemiec zwiedziła Centrum Energetyki Odnawialnej. Åke Hjort ze szwedzkiej firmy Euronom AB mówił o tym, że podobny projekt prowadzony jest w Kalmar. Szwedzka hala nosi nazwę Fixfuel i prowadzone są tam badania nad pompami ciepła, kolektorami słonecznymi i kotłami na biomasę. Fixfuel to także placówka badawcza, z której korzystają studenci Uniwersytetu Linneusza w Kalmar.
Goście z Cottbus przedstawili projekt „Ciepło z biomasy rodzimej”, prowadzony wspólnie z PWSZ w Sulechowie. Projekt ten ma na celu badanie, rozwój i implementację innowacyjnych technologii w wykorzystaniu miejscowej biomasy do zaopatrzenia w ciepło.
Warsztaty energetyczne podsumowane zostały dyskusją na temat możliwości współpracy PWSZ w Sulechowie z Uniwersytetem Linneusza oraz firmą Euronom AB. Udało się wypracować wspólne cele naukowo-badawcze. Obie strony - polska i szwedzka ubiegać się będą o granty unijne na przedsięwzięcia realizowane w zakresie energetyki odnawialnej. Głównym ich celem będzie stworzenie innowacyjnej pompy ciepła, która będzie bardziej efektywna niż obecne na rynku produkty. W ramach wspólnego projektu planowana jest także wymiana studentów miedzy uczelniami w Sulechowie i Kalmar.
data modyfikacji: 2012-11-15 dodano: 2012-11-15, przez Monika Suder

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie
ul. Armii Krajowej 51, 66-100 Sulechów
tel.: 0 68 352 83 03

Copyright © PWSZ w Sulechowie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
1587 odsłon projekt graficzny: © Maria Wawrzyniak
wykonanie: mgr Artur Knefel